Monday, February 26th, 2024

Co wpływa na porost włosów

Właściciele cienkich i niezbyt gęstych włosów z pewnością niejednokrotnie zastanawiali się, dlaczego niektóre osoby cieszą się bujną czupryną, podczas gdy inni borykają się z problemem wypadania włosów, łamliwością i przesuszeniem. Odpowiedź znajduje się w dużej mierze w genetyce, ale istnieją również czynniki, na które mamy wpływ. Stan zdrowia, gospodarka hormonalna, działalność gruczołów, wiek  – to wszystko ma znaczenie w kondycji włosów. Co można zrobić, by pomóc organizmowi i sprawić, że włosy będą zdrowe, gęste i lśniące?

Porost włosów w cyklach

Liczba mieszków włosowych u człowieka od urodzenia nie ulega zmianie. Dopiero w okresie dojrzewania wzrost poziomu hormonów wpływa na porost włosów. Cykliczna aktywność mieszków obejmuje trzy stadia rozwojowe włosa:

  • Okres wzrostu, tzw. stadium anagenu
  • Ustanie podziału komórek i zaprzestanie rośnięcia – stadium katagenu
  • Okres wypadania włosa i czas odpoczynku macierzy – stadium telogenu

Taki cykl jest zupełnie naturalny i jeśli włosy wypadają, nie przekraczając dziennego limitu, nie ma powodu do niepokoju. Natomiast jeśli dochodzi do nadmiernej ich utraty, warto podjąć odpowiednie kroki, by ten proces powstrzymać. Naturalne metody na szybki porost, takie jak: masaż skóry głowy, dobrze dobrany szampon i szczotka oraz nie narażanie włosów na zmiany temperatury pomogą poprawić ich stan, nieraz jednak okazuje się, że potrzebne będzie wsparcie specjalnych preparatów, by osiągnąć zauważalne efekty.

Wcierki, odżywki, czy tabletki – co na porost włosów

Największe efekty można osiągnąć działając dwutorowo – wzmacniać włosy od wewnątrz i na zewnątrz. Zażywanie biotyny i uzupełnienie jej braków w organizmie pozwoli zatrzymać proces wypadania i wzrost nowych włosów, poprzez pobudzenie mieszków włosowych. Używanie odpowiednich, wzmacniających kosmetyków, zdrowa dieta i unikanie przesuszania włosów na słońcu lub pod wpływem urządzeń do ich pielęgnacji pozwoli cieszyć się zdrową, pełną blasku i gęstszą fryzurą. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *