Czy istnieje obecnie system energetyki i automatyki bez rozdzielnic sterowniczych? Taka sytuacja jest prawdziwą rzadkością. Rozdzielnice sterownicze zwane popularnie szafami sterowniczymi są niemal stałym elementem wspomnianych systemów. Stosuje się je przede wszystkim do nadzoru pracy: instalacji, urządzeń i ich podzespołów. Czym są szafy sterownicze? Jakie spełniają zadania? Jaka jest ich budowa?
Rozdzielnica sterownicza – co to jest
Szafa jest specjalistyczną formą zabudowy aparatury sterowniczej, rozdzielczej lub zabezpieczającej. Jej wnętrze chroni konkretne urządzenia oraz instalacje przed czynnikami zewnętrznymi i dostępem osób niepowołanych. Umożliwia ponadto:
· kompleksowe włączanie i wyłączanie urządzeń oraz ich układów,
· regulowanie częstotliwości oraz natężenia pracy urządzeń oraz ich układów.
Szafa składa się z określonych modułów oraz podzespołów. Ich odpowiednie połączenie oraz konfiguracja usprawnia funkcjonowanie firmy czy budynku. Aparatura, która znajduje się wewnątrz takiej rozdzielnicy, pozwala na sprawne zarządzanie pracą wszystkich możliwych urządzeń od maszyn przemysłowych do niewielkich wentylatorów.
Do czego służy rozdzielnica sterownicza
Szafa sterownicza odpowiada za:
· sterowanie,
· regulację,
· pomiary,
· kontrolę pracy maszyn i systemów.
· porządkują zróżnicowaną i skomplikowaną aparaturę w postaci różnych urządzeń.
Szafa jest zazwyczaj wyposażona w odpowiednie podzespoły wejściowe i wyjściowe, a samą obsługę konkretnych urządzeń wspomagają tak zwane zegary pomiarowe, kontrolki i liczniki. Szafa może też być wyposażona w świetlne i dźwiękowe sygnalizatory. Gdy urządzenie jest prawidłowo zaprojektowane, a także odpowiednio doposażone i zainstalowane, zadaniem szafy jest doprowadzenie do poszczególnych instalacji np. energii elektrycznej i zawiadywanie ich rozruchem.
Budowa i rodzaje szaf sterowniczych
Szafy mogą być standardowe i niestandardowe. Standardowe urządzenia mają obudowy wykonane z metalu. Są jednokomorowe, co zapewnia największą uniwersalność. Ale mogą być również urządzeniami rozbudowanymi. Wtedy określane są jako przedmioty ramowe. Takie szafy wykonane są z kilku części. Każdy z tych elementów może być traktowany jako pojedyncza obudowa. Natomiast zestawienie szeregowe kilku takich modułów umożliwia zwiększenie wydajności urządzenia i polepszenie możliwości użytkowych. Innym rodzajem jest szafa rozdzielcza. Takie urządzenie wykorzystuje się do rozdzielania instalacji. Dostępne są także szafy zasilająco-sterujące, które spełniają zadania zarówno sterownicze oraz zasilające instalacje.
Rodzaj szafy jest dyktowany zawsze indywidualnymi potrzebami i warto o tym pamiętać, dokonując wyboru konkretnego urządzenia.