Sunday, July 14th, 2024

Detoks alkoholowy – dlaczego tak trudno zrobić pierwszy krok w stronę leczenia

Upojenie alkoholowe to bardzo przyjemny stan, dzięki któremu problemy nie wydają się już wcale takie duże, nieśmiałość w ogóle nie jest już tak dokuczliwa, a życie jest wesołe i pełne znajomych. Przynajmniej aż do poranka. Wtedy okazuje się, że ucieczka była tylko chwilowa, a dodatkowo złe samopoczucie skłania do jednego kroku – znów się napić i zapomnieć o troskach. Z czasem już nie ma ani jednego dnia bez kieliszka, a te problemy, od których chciało się uciec wracają ze zdwojoną siłą.

Dlaczego tak trudno nakłonić alkoholika do leczenia

Najgorszy w problemie alkoholizmu jest brak świadomości, kiedy zwykłe imprezy ze znajomymi i szybkie piwko po pracy zamieniają się w uzależnienie. Dodatkowo ciężko dopuścić do siebie myśl, że alkohol przejął kontrolę nad życiem i wcale nie wystarczy już powiedzieć, że od jutra nie piję i tak zrobić. Im dłużej trwa nałóg, tym mniejsze szanse na samodzielne zaprzestanie picia. Poza tym jest to niebezpieczne, ponieważ organizm, przyzwyczajony do codziennej dawki alkoholu może doznać szoku w związku z nagłym odstawieniem. Najczęstsze objawy takiego stanu, zwanego syndromem odstawienia alkoholowego to:

  • drżenie rąk
  • drżenie powiek
  • bóle mięśni i stawów
  • bóle kości
  • bóle głowy
  • bezsenność
  • biegunka
  • utrata apetytu

Strach przed odtruciem alkoholowym oraz zwrócenie się do obcych ludzi o pomoc paraliżuje i odciąga decyzję o podjęciu leczenia. Dlatego nieraz bardzo potrzebne jest w takiej sytuacji wsparcie najbliższych i pomoc nie tylko w zgłoszeniu chorego do ośrodka, ale trwanie przy nim i motywowanie go do działania.

Detoks alkoholowy – początek walki z nałogiem

Aby przejść tę trudną drogę do trzeźwości, najpierw trzeba oczyścić organizm by przygotować go do dalszego leczenia. Na stronie https://leczenieuzaleznienia.pl/detoks-alkoholowy/ znajdują się szczegółowe informacje na temat profesjonalnego przeprowadzenia detoksykacji, która wykonana przez doświadczonych specjalistów staje się szansą na odzyskanie swojego życia, wolnego od uzależnienia, którym nie będzie rządził więcej alkohol.   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *