Thursday, April 25th, 2024

Jak działa alkomat

Z punktu widzenia „zwykłego” Kowalskiego, alkomat jest dość nielubianym urządzeniem. Niechęć ta ma dość umotywowane i oczywiste powody, co nie oznacza, że nie warto takiego urządzenia posiadać. Nasz sklep Kalibrujemy.pl oferuje Państwu szereg różnych alkomatów, z których zdecydowana większość posiada czujnik elektrochemiczny. Jak działa takie urządzenie?

Zasada działania alkomatu

Sposób działania alkomatu jest dosyć prosty. Osoba badana wdmuchuje przez ustnik (najczęściej jednorazowy) powietrze, które – natrafiając na czujnik – prowadzi do powstania reakcji chemicznej. Nie wchodząc w szczegóły zaawansowanej i złożonej biochemii, reakcja ta prowadzi do wygenerowania na wyjściu impulsu elektrycznego, którego wartość napięcia jest wprost proporcjonalna do zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Na tej podstawie, znajdujący się w alkomacie przetwornik oblicza ją, a następnie generuje wynik na wyświetlaczu LCD lub TFT.

Innowacyjne możliwości

Powyższa zasada jest dosyć prosta i wykorzystywana w większości alkomatów elektrochemicznych. Zdarza się jednak, że – w zależności od swej specyfiki – urządzenia te wykonują pomiar w podobny, choć nieco bardziej złożony sposób. Do tej grupy należą m.in. alkomaty wyposażone w (najczęściej bezprzewodowe) drukarki przenośne. Dzięki temu uzyskany w trakcie badania wynik może być wydrukowany i przekazany osobie badanej lub też dołączony do dokumentacji.

Funkcje dodatkowe

Na to, w jaki sposób działa wybrany alkomat, wpływ mają również jego parametry pracy, w tym:

  • dokładność pomiarowa, która najczęściej wynosi aż 0.01 promila,
  • szybkość pomiaru, od której zależy możliwość jednoczesnego przebadania większej grupy osób,
  • wbudowana pamięć, w której oprócz wielu rejestrów (nawet do 10 tysięcy), można zapisać dane osoby badanej,
  • kompatybilność z urządzeniami zewnętrznymi, w tym z komputerem, pamięcią USB itd.,
  • sposób zasilania, to jest poprzez baterie AA, akumulator, zasilacz samochodowy itd.,
  • system filtracji wdmuchiwanego powietrza.

Certyfikacja alkomatów

Jeśli wybrany alkomat ma być wiarygodnym urządzeniem pomiarowym, to musi on posiadać stosowny certyfikat. Dokument ten poświadcza o dokładności wykonywanych przezeń pomiarów i – co ważne – jest ważny tylko przez określony czas. W przypadku końca ważności certyfikatu należy go odnowić poprzez specjalistyczne badanie techniczne (nazywane zwyczajowo kalibracją).

Podsumowując, ciągła ewolucja alkomatów wiąże się z ich doskonaleniem w kontekście dbania o bezpieczeństwo osób badanych. Dlatego w naszym sklepie można znaleźć tylko takie urządzenia pomiarowe, które dostosowane są do obowiązujących standardów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *