Sunday, July 14th, 2024

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę najmu

Szukasz mieszkania na wynajem, ale boisz się zawierać umowy bo nie wiesz czego się spodziewać? Spokojnie, każda umowa ma pewne niezmienne zasady, chroniące obie strony interesantów.

Umowa najmu krok po kroku

Krok 1

Sprawdź, czy na umowie jest zapisany nr księgi wieczystej i czy osoba z którą podpisujemy umowę najmu jest uprawniona do podpisywania takiej umowy.

Krok 2

Protokół zdawczo- odbiorczy powinien zawierać dokładnie opisane dane stron, opisany stan techniczny domu, mieszkania, mebli czy instalacji oraz dokładnie opisane zdane klucze do lokalu.

Krok 3

Wynajmujący może zarządzać kaucji, lecz nie może ona przekraczać 12krotnosci czynszu miesięcznego za lokal.

Krok 4

Dokładnie spisany termin i wysokość płacenia czynszu oraz forma płatności.

Krok 5

Najemca nie ma prawa wchodzić do wynajmowanego lokalu bez wcześniejszego powiadomienia strony wynajmującej.

Wszystkie kwestie dotyczące naprawy sprzętów, mogą zostać indywidualnie ustalone między stronami, jeśli zostanie to nieustalone kwestie te są szczegółowo rozpisane w ustawie o najmie mieszkania, czy to okazjonalnym, czy przy umowie ponad rocznej.

Szukając odpowiedniego wynajmu nawet na portalach internetowych typu kazo możemy zawsze poprosić właściciela, aby ten przed spotkaniem wysłał nam dokładną treść umowy jak i protokołu zdawczo- odbiorczego. Dzięki temu spokojnie możemy odnieść się do treści i albo dopisać dodatkowe sprawy, albo nanieść zmiany po wcześniejszej zgodnie wynajmującego. Takie dokładne spisanie wszystkich kwestii uchroni obie strony przed niedopowiedzeniami i zabezpieczy ich interesy.

Każda umowa jest wynikiem negocjacji obu stron, dlatego nie bójmy się pytać, ustalać i poprawiać wspólnie treść umowy. Nigdy nie podpisujmy nic w ciemno, bez przeczytania. Podpis na umowie jest prawomocny, zatem lepiej nie pozwólmy sobie na nieczytane, bo umowa jest za długa. Może nas ta chwila dłużej ustrzec przed wieloma nieprzyjemnościami. 

Pamiętajmy, że jeżeli jednak trafimy na miłego człowieka, który już długo żyje z wynajmu to zobaczmy, że wszelkie zmiany w umowie i ustalenia indywidualne to nie problem. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *