Nałóg alkoholowy istnieje w naszej populacji od wieków. Stwarza on wiele problemów zarówno dla osoby uzależnionej, jego najbliższych oraz społeczeństwa.
Przede wszystkim chory naraża się na psychofizyczną dewastację swojego organizmu, doprowadzając w wielu przypadkach do zakończenia życia. W rodzinach z problemem alkoholowym, konsekwencje ponoszą bliscy chorego. Występuje tam zjawisko współuzależnienia, patologie (np. przemoc) czy zaniedbanie dzieci. W aspekcie bardziej globalnym – społecznym – zauważa się zwiększoną przestępczość spowodowaną nałogiem alkoholowym. To tylko niektóre konsekwencje uzależnienia od alkoholu.
Jak w Polsce walczy się z alkoholizmem?
Samorządy polskich miast w wierze starania się o dobro chorego, jak i całego społeczeństwa, realizuje różne programy antyalkoholowe, finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia. Na przykład w Opolu:
- organizuje się warsztaty i szkolenia w placówkach edukcayjnych
- prowadzi się adekwatną edukację mieszkańców poprzez organizację różnych konferencji
- rozpowszechnia się broszury informacyjne
- do działań uświadamiających wśród młodzieży angażuje się pedagogów szkolnych
- działa Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy MOPR
- o pomoc w rozwiązaniu problemu można zwrócić się do policji, dzielnicowego lub szkoły
- działają telefony zaufania (również na terenie całego kraju)
- leczenie organizuje Wojewódzki Ośrodek Leczenia Odwykowego, a także inne placówki publiczne, jak i prywatne
- chory może zgłosić się o wsparcie do różnych wspólnot AA
- prowadzi się również terapie dla osób współuzależnionych, które są finansowane z funduszu publicznego (to bardzo ważna terapia z uwagi na eliminację obecności alkoholu w życiu rodzinnym)
- placówki państwowe (np. policja, MOPR) zakładają i prowadzą dokumentację niezbędną do skierowania chorego na przymusowe leczenie
Warto wspomnieć, że osoba uzależniona od alkoholu może również skorzystać w Opolu z zabiegu zaszycia alkoholowego.
Wszywka Opole realizowana jest w Centrum Medycznym Alkomedica. To dobry sposób na zmianę zachowania względem alkoholu z nieodpartego pragnienia na całkowity afekt. Dzięki temu alkoholik ma możliwość wyeliminowania obecności alkoholu przez okres działania wszywki (do 12 miesięcy). W tym czasie ma szansę przejść efektywną psychoterapię, rekonwalescencję organizmu, odbudować życie rodzinne oraz ponownie przejść proces socjalizacji społecznej.