Woreczki foliowe to powszechnie stosowany w życiu codziennym produkt, o dość szerokim zastosowaniu. Choć są wygodne i dają wiele możliwości zastosowania, to jednak należy pamiętać o tym, że woreczki foliowe (https://www.le-mar.pl/produkujemy/woreczki-foliowe/) stanowią spore zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego też względy bardzo ważne jest to, by poddawane były one recyklingowi.
W jaki sposób przetwarzane są foliowe woreczki?
Pierwszym etapem przetwarzania foliowych opakowań zawsze jest ich segregacja. Dopiero po odpowiednim posortowaniu śmieci foliowe poddawane są mechanicznemu oczyszczaniu plastiku. Jest to bardzo ważny proces, ponieważ do recyklingu poza woreczkami foliowymi trafiają również i inne odpady z tworzyw sztucznych. Po mechanicznemu oczyszczaniu foliowe opakowania mogą zostać poddane kolejnym działaniom pozwalającym na ponowne ich wykorzystanie.
Foliowe woreczki najczęściej przetwarzane są ponownie na opakowania, worki na śmieci, butelki czy folie. Coraz częściej zdarza się jednak, że wykorzystywane są przy produkcji odzieży – przede wszystkim kurtek, płaszczy czy bluz polarowych. Foliowe woreczki po recyklingu mogą być wykorzystywane także w produkcji śpiworów.
Gdzie jeszcze można wykorzystać materiał powstały po poddaniu woreczków z folii recyklingowi? Przetworzony plastik znajdzie swoje zastosowanie także przy produkcji płyt termoizolacyjnych, okiennych PVC czy ekranów dźwiękoszczelnych. Plastik, choć jest materiałem zagrażającym środowisku naturalnemu, umiejętnie wykorzystywany i poddawany recyklingowi może być użytkowany przez wiele lat bez obaw o naturę. Jest to materiał, który nawet po wielokrotnym recyklingu nie straci swoich właściwości. Z tego też powodu należy przez cały czas go przetwarzać, zamiast składować na wysypisku. Ze względów ekonomicznych i środowiskowych dziś już niemal każdy producent woreczków foliowych tworzy swoje wyroby z materiałów pochodzących z recyklingu.
Recykling woreczków foliowych i odpadów plastikowych w Polsce
Niemal połowa wytwarzanego plastiku to materiały jednorazowego użytku co oznacza, że bardzo szybko stają się bezużyteczne i trafiają do śmieci. Tak dużą ilość plastiku, który rozkłada się bardzo długo to poważne zagrożenie dla światowego ekosystemu. Na szczęście zanieczyszczeniu planety można zapobiec – w tym celu powinien być stosowany recykling woreczków foliowych i odpasów plastikowych na szerszą niż dotychczas skalę. Tworzywa sztuczne mogą być wielokrotnie recyklingowane bez straty swoich właściwości – to korzyść zarówno dla producentów wyrobów z plastiku, jak i dla środowiska naturalnego.