Saturday, April 20th, 2024

Suszenie desek drewnianych w suszarniach – jak wygląda

Suszenie drewna pozwala pozbyć się nagromadzonej w materiale wody czy wilgoci. Jest to jeden z kluczowych elementów przygotowania opału, tak aby spełniał on swoje podstawowe funkcje. Jak wygląda suszenie desek drewnianych w profesjonalnych suszarniach?

Kilka faz suszenia drewna

Suszenie desek drewnianych to procedura, która składa się z kilku kolejnych faz, takich jak:

  • rozgrzewanie,
  • suszenie właściwe,
  • kondycjonowanie,
  • schładzanie.

Na początku należy rozgrzać komorę do temperatury 65 stopni. Następnie można przejść do suszenia właściwego, które składa się z kilku etapów- najczęściej trzech, choć w niektórych przypadkach może być ich więcej. Wiele zależy tutaj przede wszystkim od rodzaju suszonego drewna oraz jego wilgotności. Niektóre deski trzeba bowiem osuszyć dokładniej, tak aby spełniały one swoje funkcje. Warto mieć świadomość, że suszenie desek drewnianych odbywa się za pomocą zautomatyzowanych komór, które są zaawansowane technologicznie.

Jak wygląda proces suszenia drewna?

W suszarniach drewna wykorzystuje się automaty, które bazują na wysokich temperaturach oraz przepływie powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Turbina podgrzewa cząsteczki powietrza, a następnie je napędza, wymuszając obieg wewnętrzny komory. Bardzo ważnym elementem jest silny przepływ powietrza, które osiąga bardzo duże prędkości. Ma ono za zadanie zapobiegać pękaniu drewna. Jednocześnie odpowiedni przepływ powietrza znacząco skraca czas suszenia desek drewnianych. Pozostaje jeszcze pytanie, od czego właściwie będzie on zależał? Otóż należy wziąć pod uwagę:

  • gatunek drewna,
  • miękkość i twardość materiału,
  • przekrój drewna,
  • wilgotność początkową,
  • przewidywaną wilgotność końcową.

Najczęściej suszenie desek trwa od 2 do 3 dni do około tygodnia.

Dlaczego warto suszyć drewno w profesjonalnej suszarni?

Suszenie desek drewnianych to problematyczna procedura, jeśli nie dysponuje się odpowiedniej jakości sprzętem. Wymaga bowiem zapewniania materiałowi właściwych warunków, a dodatkowo jest bardzo czasochłonne. Tymczasem suszenia desek w profesjonalnych suszarniach to rozwiązanie, z którego korzystają przede wszystkim firmy, zajmujące się obróbką tego surowca. Czasami klientami suszarni są również osoby prywatne, chcąc na przykład wysuszyć drewno na opał czy materiał, który uległ zalaniu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystkie suszarnie świadczą usługi na rzecz osób fizycznych, zajmując się wyłącznie suszeniem drewna na paletach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *